Jiří Orten: Elegie / Elegies

Kód: 130 001
275 Kč –16 %
Elegie titulka
275 Kč –16 % 229 Kč 229 Kč bez DPH
Skladem (>5 ks)

Ortenovy Elegie jsou jedním z největších děl české poezie. Byla by proto škoda, kdyby nebylo přístupné celému světu. Toto dvojjazyčné vydání obsahuje úplný český text s novým anglickým překladem.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Dílo bylo vydáno při příležitosti stého výročí autorova narození. O době vzniku devíti elegií podává zprávu sám Orten, který si jednotlivé části souboru zapisoval do svého deníku od února do začátku března 1941. O půl roku později, sražen německou sanitkou, Jiří Orten umírá. Bylo mu dvaadvacet let. Jako Žid musel sdílet osud celého etnika, které nacismus určil k „vyhubení“.

Žánr elegie, žalozpěv, se v Ortenově poezii spojuje s obrazem znovuzrození, který odkazuje k tradici Písma. Elegie se pohybují v pásmu zaslíbení smrti. Je to místo, kde se zjevují minulá dění, která však marně hledají svůj dávný význam. V mezní situaci se vynořují z uplynulého času torza příběhů, snů, vzpomínek, evokace scén s jejich aktéry. Je to svět kdysi krásných a pevných „těžítek“, bezpečných spočinutí, ale také svět, který pozbyl smyslu. Ortenovy básně jako by zhmotňovaly ztrátu jistot ve vratkosti světa. Jako bychom se podobali opilcům, o nichž čteme v páté elegii. Nakonec se však v rozporuplnosti vnitřních nálad úzkost převrací v sílu, bezbrannost se stává mocí básně a smrt přináší naději. V „čase rozpadání“ je jeho báseň svědkem vnitřních událostí a pocitů, které ale neodhalují jen intimní sféry člověka. Je to naléhavá, vášnivá básníkova výzva dnešku, která se dotýká samotné podstaty poezie a otázek, jak vyjádřit situaci člověka v jeho ohrožené existenci.

Václav Černý označil po skončení druhé světové války Jiřího Ortena za předního básníka evropského existencialismu. Posmrtně byly vydány Ortenovy Elegie (1946), Dílo Jiřího Ortena (1947) nebo Ortenovy Deníky (1958). Šedesátá léta pak jeho dílo rehabilitovala.

Toto zvláštní vydání Elegií chce otevřít Ortenův svět i oněm milovníkům poezie, kterým je svět českého jazyka nedostupný. Aby si i oni mohli zarecitovat nesmrtelnou Sedmou Elegii:

I write you, Karin. Are you still alive?
Or are you lodged where longing can’t survive,
your dangerous age behind you all too soon?
Perhaps you’re dead? Well then, ask your tomb
to lighten its load. My lady, ask the roses
to close up their petals. Ask what decomposes
to read you a page from my own demise.
……

This special bilingual edition of the Elegies of Jiří Orten – the complete Czech text with a new English translation – has been published to coincide with celebrations of the hundredth anniversary of the author’s birth on 30 August 1919.

Přečtěte si rozhovor obou překladatelů o tom, jak kniha vznikala.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Knihy a komiksy
Hmotnost: 0.295 kg
Autor: Jiří Orten
Překlad: Josef Tomáš a Alex Skovron
Počet stran: 112
Rok vydání: 2019 (1. vydání)
ISBN: 978-80-88050-09-4
Rozměry: 12,1 × 22,3 cm