Markéta "Eleweth" Olšovská

marketa-olsovska

Odmala jsem milovala příběhy. Knihy, převážně fantasy, pro mě znamenaly pokaždé nádherné návštěvy různých světů a vždycky jsem snila o tom, že nějakou sama napíšu. Nakonec jsem se pokaždé zasekla na nějakém “ALE” . Navíc jsem se od roku 2008 začala více věnovat svému největšímu koníčku - kreslení, takže jsem od svého spisovatelského snu zčásti upustila.

Nepřestávala jsem mít ale nápady na příběhy. Můj svět i tvorba jsou převážně inspirovány (metalovou) hudbou. Možná to zní zvláštně, ale když si nasadím sluchátka a nechám se unášet melodií, ocitám se ve zcela jiném světě a “vidím” scény ze svých příběhů před sebou jako film.
Vystudovala jsem aranžérství a odmaturovala z podnikání. Pak jsem pár let pracovala jako grafička pro e-shop a v marketingu. Ani jedna práce mě ale příliš kreativně neuspokojovala, takže od roku 2017 pracuji jako kreslířka/ilustrátorka na volné noze pod “značkou” Art of Eleweth.

V průběhu času, kdy jsem se věnovala různým zakázkám, jsem začátkem roku 2019 dostala nápad na dvě postavy. Konkrétně se jednalo o piráta a jeho dceru. Ještě ani neměli jména, ale měli už vzhled i charakter a nedali mi spát. Pořád jsem si kladla otázku, jak by mohl pirát přijít k dceři, až z toho během krátké chvíle vznikla humorná a odlehčená povídka, kterou jsem ze srandy poslala své kamarádce Sabině. Myslím, že právě její pozitivní reakce byla tím “nakopnutím”, které mě inspirovalo k dalšímu kroku.

Napadlo mě spojit mé nadšení pro literaturu i kresbu a rozhodla jsem se onu povídku přetvořit na komiks. Přiznám se, že prvních pár stránek mi dalo opravdu hodně zabrat a bez psychické podpory již zmiňované kamarádky a mého partnera, který mi v začátcích musel i často pózovat, bych to nejspíš dávno vzdala (za to oběma patří ten největší dík). Nyní je pro mě kreslení komiksu jako droga a naopak vítám, když jsou scény těžké a můžu tu výzvu překonat a posunout se zas o krok dál. :-)

S přibývajícími stránkami rostl zároveň i příběh a jeho dramatičnost. Ze začátku se jednalo jen o na sebe navazující povídky, pak ale začal nabírat komplexnější podobu a nakonec mi vychází na 30 kapitol (sešitů) úplného “románu”, inspirovaných jak jinak než metalem a pirátskou historií.

Dá se závěrem říci, že nakonec si přece jen svůj dětský sen plním. Jen je to trochu jiná, ačkoli pro mě o dost zábavnější a naplňující, forma “psaní”.

 

KOMIKS OD MARKÉTY OLŠOVSKÉ

komiks-slanej-byznys-1---02