Jiří Hřebíček

265290_1977768680835_2820397_o (1)-modified

Jiří Hřebíček se narodil v roce 1977 v Novém městě na Moravě a celé dětství a mládí strávil ve Štěpánově nad Svratkou. Od dětství miloval zkoumání přírody. Snaha porozumět světu zvířat jej dovedla až ke studiu Zoologie na Masarykově Univerzitě v Brně. Pak už jen stačilo vzít do ruky fotoaparát a z nadšeného pozorovatele zázraků přírody se mohl zrodit fotograf. I když sám sebe prezentuje jako fotografa amatérského, slovo amatérský má k charakteristice jeho tvorby na míle daleko. Jiřího tvorba byla otištěna v mnoha publikacích, vystavena v různých částech Evropy a Ameriky a oceněna v mnoha prestižních fotografických soutěžích. Postupem času si vytvořil zcela nezaměnitelný styl, který maže hranice mezi fotografií a malbou a divákům ukazuje pulzující přírodu v jejím přirozeném pohybu a tempu. Vznikají tak díla, která mají sílu vtáhnout diváky do děje a prožít s obyvateli světa přírody neopakovatelný okamžik.

Publikace, kterou otevíráte, je Jiřího první samostatnou knihou, kde kombinuje osobitý umělecký projev a slabost pro okřídlené tvory. Textový doprovod nevtíravým způsobem doplňuje fotografie a ukazuje jednu z mnoha cest, jak tato umělecká díla číst. Filozofický nádech dodává knize místy až meditativní ráz a vytváří svým čtenářům zážitek, který klasické publikace fotografií divoké přírody zřídkakdy poskytují.

Fotografů je v dnešní době mnoho. Těch, kteří ve Vás nechají nesmazatelnou stopu, je jen hrstka a Jiří Hřebíček k nim rozhodně patří.

MgA. Karolína Odlasová, Ph.D. 

 

KNIHA_Mezi dvema svety_prvni vydani_PEVNE DESKY_CZ_620x216.indd