Rozhovor s Martinou Novotnou

 

autorka Martina Novotná

Martina Novot je autorkou historické detektivní trilogie s názvem Moravské případy Jakuba a Viléma. Vyšel již první díl triilogie Ďábel z Frejštejna a nyní je nově vydaný i druhý díl Vražda nepočestné panny. Třetí díl Prokletí jménem Rozálie se pro Vás již připravuje. Jak ale psaní detektivek začalo? Kterou postavu má autorka nejradši? A co čeká hrdiny na konci trilogie? To vše se dočtete v rozhovoru s autorkou.

Paní Novotná, Vaše detektivky za sebou mají dlouhou cestu. Můžete čtenářům prozradit jak vůbec začal Váš příběh?

Jeden známý mi půjčil knihu o soudci Ti od Roberta van Gulika s tím, že by se mi mohla líbit. Jeho příběhy mě doslova nadchnuly. Když jsem je všechny přečetla, začala jsem se rozhlížet po dalších autorech tohoto žánru. Mezi nimi mě zaujala americká spisovatelka Ingrid J. Parker, se kterou jsem si krátce nato začala dopisovat a řešit osudy její hlavní postavy Sugawary Akitady. Právě ona mě přivedla na myšlenku, abych zkusila napsat vlastní příběh.

Víme o Vás, že máte zkušenosti s kriminalistikou. A tak mě napadá otázka: Proč právě historické detektivní příběhy? Proč ne příběhy ze současnosti?

Obětí zločinu se může stát kdokoli, tudíž i někdo, koho známe… a to pro mne není příliš příjemná představa. V případě příběhů, které se odehrály v dávné minulosti tyto asociace nemám. Proto raději historická než současná detektivka.

Máte spoustu zájmových činností, ze kterých jste při psaní mohla čerpat. Mě nejvíce zaujal historický šerm. Jak Vás tato činnost při psaní nejvíce ovlivnila?

Myslím, že mě ani tak neovlivnila, jako mi spíš pomohla. Příběh z doby vlády Václava II. by se bez šermu odešel jen velmi těžko. Proto jsem ráda, že mám kolem sebe lidi, kterých se můžu zeptat, co a jak. Nerada píšu hlouposti.

Jak vznikaly postavy Viléma a Jakuba?

Postupně. Jejich předlohu jsem nosila v hlavě dlouho. S rodiči a později i s vlastními dětmi jsem hodně často jezdila po památkách. Nejbližší jsou mi zříceniny hradů. Vždy jsem si představovala, jak to na daném místě vypadalo v době jeho vzniku či největší slávy. A právě do těchto představ se mi promítaly postavy Viléma a Jakuba. Až to dosáhlo zlomového okamžiku a já se odhodlala jejich příběhy sepsat.

Ke které postavě máte blíž a proč?

Obecně upřednostňuji coby literární hrdiny silné osobnosti. Mou nejoblíbenější knižní postavou je soudce Ti od Roberta van Gulika. I proto mám blíž k Jakubovi, muži, který toho v životě již hodně zažil a prožil, a přesto svůj boj nejen nevzdal, ale má i sílu na to, aby lidově řečeno držel nad vodou Viléma. Ten je naopak poněkud citlivější. A jelikož se protiklady doplňují, vytváří spolu nerozlučnou dvojici, kde mívá rozhodující slovo právě Jakub.

Plánujete další příběhy Jakuba a Viléma?

Nejen plánuji, již na nich dokonce pracuji. V současné době se více věnuji čtvrtému dílu s názvem Démoni minulosti. Jak samotný název napovídá, hlavní myšlenkou příběhu bude skutečnost, že před svou minulostí nikdo neuteče. Chybět nebude ani detektivní linie, ta opět velmi citelně zasáhne Viléma, ale práci s ní bude mít Jakub… zároveň si již sháním podklady pro další díl. V tom bude Jakub pověřen vyšetřováním delikátní záležitosti samotným králem Václavem II. Díky němu bude muset opustit Moravu a vydat se do středních Čech…

Vaše knížky mají za sebou zvláštní příběh vydání. Podělíte se o něj se čtenáři?

Já bych to nenazvala ani tak zajímavým příběhem, jako lítým bojem. Zkoušela jsem oslovit více nakladatelství, ale až v Knihách s úsměvem jsem našla vstřícný a profesionální přístup, který vyústil až v příjemnou spolupráci korunovanou vydáním celé trilogie.

Třetí díl vyjde jako audiokniha. Můžete nám prozradit, kdo knihu načetl?

Mohu vám prozradit nejen to, ale i to, že jako audioknihy vyjde celá trilogie. Všechny knihy budou načteny Milanem Šmídem z agentury Čtimi.

Je nějaké téma, které byste do budoucna ráda zpracovala?

Pátý díl příběhů Jakuba a Viléma bude situován do Nymburka a Sadské. Ráda bych v něm oživila nepříliš známou, ale o to zajímavější historii, která v sobě skrývá i mnoho tajemného.

Je nějaký další žánr, který Vás láká?

V budoucnu bych ráda zkusila příběh i z nějaké jiné doby, spíše historický román než detektivku. Již mám i mlhavou představu, o co by mělo jít. Nicméně teď mám hlavu plnou Jakuba a Viléma a myslím, že to tak ještě nějakou dobu bude.

 

Moc děkujeme za rozhovor! Budeme se těšit nejen na další díly a třeba do budoucna na nějaký historický román! Přejeme spoustu úspěchů!

 

Spot k trilogii Moravské případy Jakuba a Viléma naleznete zde. Těšíme se i na Vaše názory!