Vladimír Holan: Sen/Dream

Kód: 130 002
275 Kč 275 Kč bez DPH
Skladem (>5 ks)
Básnická skladba Sen z roku 1939 napsaná Vladimírem Holanem umělecky popisuje ponurou vizi temnoty a hrůzy zaživa pohřbeného města (nacisty okupované Prahy). Základní scenerií Snu je noc, v níž svět skutečností a fantomů se neustále přeskupuje a prolíná. Holan volí kukátkovou perspektivu nebeského „kolmého“ pohledu. Jako by v obrazech zmateného světa bodově osvětloval hypnotizovaný čas“ města, jeho dění a postavy, které se snaží svými všedními úkony zapřít a popřít valící se apokalypsu.
Provedení knihy (obálka) je na luxusním metalickém papíře s termoražbou červenou lesklou folií a stříbrným písmem. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Jsou to filmové záběry dramaticky zkreslené zvláštním světlem – svět jako přízrak. Básně jsou vytvářeny sledem a konfrontací více či méně rozvinutých dějství, které jako by se chtěly ustálit v pohyblivých, těkavých snových obrazech. Tento film, podivně kakofonicky ozvučený, se zjevuje na hranici podobnosti a nepodobnosti, skutečnosti a zdání. Tato stálá unikavost pohybu-nepohybu, času-nečasu vtiskuje Holanově projevu dramatický akcent , který vysunuje do popředí sjednocující roli básníka, oscilujícího mezi podobou starozákonního proroka a zoufalého svědka, který sbírá a rámuje obrazy hrůzy. „Tady není ani stín abstrakce“, čteme v jedné dobové recenzi. „Všechny nervy jsou tu v napětí a všude to vře horkou krví. Je to kus DantovaPekla, rej infernálních oblud. Každý verš jako by byl rytmickým posunkem v tanci nad soptícími krátery“.

Holan pracuje s ohlušujícím sledem metafor, rázným, rychlým zakreslováním konkrétních detailů a zároveň převracením jejich významu a smyslu. Používá novotvary, vulgarismy, porušenou syntax, různé typy rýmů, eufonickou organizaci verše. Uchyluje se k jinotajům, tehdejším čtenářem snadno dešifrovatelným. Prudký proud metafor, expresívní gestaci Holan zkázňuje volbou pravidelného veršového a strofického vzorce. Strofy s pěti různě rýmovanými dvojicemi nutí básníka, aby odstředivé prvky neovládly přesně budovaný vesmír skladby.

Čtenářů i kritikům bylo zřejmé, že Holan svojí skladbou Sen vytvořil jednu z nejoriginálnější a nejsilnější dílo české literatury. Na tomto soudu nic podstatného nezměnil ani čas, který nás dělí od doby, kdy dílo vzniklo.

Toto vydání obsahuje český original Sen a jeho anglický překlad Dream. Souhrou osudu vychází v roce 2020, kdy namísto jednoho města je to celý svět, co se zmítá ve strachu a hrůze z pandemie koronaviru.

Doplňkové parametry

Kategorie: Poezie
Hmotnost: 0.2 kg
Hmotnost: 0,2 kg
Autor: Vladimír Holan
Počet stran: 96
Rok vydání: 2020
ISBN: 978-80-907886-2-6
Vazba: šitá V4
Rozměry: 12,5 x 19,5 cm