Jindra Hojer četl ze své knihy

Jindra Hojer, známý z Foglarových Rychlých šípů, kde byl předlohou pro stejnojmennou postavičku blonďatého klučíka v červených trenýrkách, četl v pardubické kavárně Bakla café ze své nejnovější knihy Střípky ze života Jindry Hojera.

Do povídání chemika, pedagoga, skauta a spisovatele se zaposlouchala desítka návštěvníků. Jindra Hojer popíjel svařák a vzpomínal přitom na své životní lásky, studia i cestování. Velkou část vyprávění věnoval své zesnulé druhé ženě Táje, na jejímž psacím stroji dnes píše knihy a povídky. „V kapse zbývaly poslední dva kaštany, a co se nestalo. Najednou pro ně sáhly obě ruce najednou. A já místo toho, abych držel v ruce kaštan, jsem najednou držel poprvé ruku Táji. Nenapadlo mě nic chytřejšího než tu ruku stisknout. A představte si, ona tu ruku stiskla taky," zavzpomínal Jindra Hojer na nesmělé, romantické začátky s Tájou ještě na gymnáziu.

Jejich životní cesty se sice nakonec v mládí rozdělily, znovu se však sešly v 80. letech: „Tája seděla u svého stolu a když viděla, že jsem přišel, vstala ke mně, podala mi ruku a nabídla mi, že si můžu sednout. Následoval takový neutrální rozhovor. Bylo těžké jí to vysvětlovat, tak jsem jí napsal psaní. Ona ho rozbalila, seděla za svým stolem a četla. Dočetla to, chvilku dopis držela v ruce, pak tam stála, udělala ke mně pár kroků a já jsem myslel, že mě jde vyhodit. Ale ona roztáhla ruce a povídá ,pojď ke mně, Jindro'. Ani jsem se neodvážil ji políbit, ona políbila mě. A po tváři nám tekly slzy, slzy štěstí."

Na místě si návštěvníci mohli zakoupit knihy Střípky ze života Jindry Hojera a Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky. Jindra se ještě před odchodem chopil tužky a rozdával do knih autogramy a věnování, která udělají radost nejednomu čtenáři na Vánoce.

V současnosti žije 95letý Jindra Hojer v pardubickém domově pro seniory. I v úctyhodném věku je stále velmi aktivní. Píše povídky, účastní se křtů nebo autorských čtení, dává rozhovory do médií. Předává tak svým čtenářům a fanouškům radost, energii a motivaci do života.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení